‘Tis the Season, for Fresh Apples!

I always find it interesting , to live in Washington State and eat a bad apple.  And that can be a costly mistake, especially when the Honeycrisp goes for an average of $3.99 per lb.  Yup, nothing worse than biting into one and it being ‘mush’. Though that said, most of us really can’t tell the difference during the summer …

Read More »

It’s Rhubarb Season! [recipes]

Rhubarb is an odd vegetable as the stalks are incredibly tart and the leaves are toxic. Treat it right, though, and it's absolutely delicious!

Read More »

Jam Up & Jelly Tight Those Plums [recipes]

First of all, the difference between Jelly & Jam (my grandma would always correct me if I got it wrong).  In short, the Jelly is the strained (no seeds, mostly the juice) while Jam is the crushed (including seeds and pectin) and then there are Preserves which is the chunkiest of the bunch.  A more in-depth definition between the two …

Read More »